سبد خرید خالی است.
لوگوی فروشگاه تکنیک مدرن

تابلو برق صنعتی فشار قوی چیست

تابلو برق صنعتی فشار قوی چیست

تابلو برق صنعتی فشار قوی یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات امروز صنایع برق که پیچیدگی ساختاری فوق العاده بالای این دستگاه‌ها کاربردهای مختلفی را برای توزیع مناسب جریان در تاسیسات صنعتی فراهم ساخته است. در ادامه با نحوه ی کار این دستگاه بیشتر می‌‍شویم.

اجزای مختلف تابلو برق فشار قوی

یک تابلو برق صنعتی فشار قوی از اجزای مختلفی تشکیل شده که هر کدام از این قسمت‌ها وظیفه خاصی را برای کنترل بهتر جریان برق، انجام می‌دهند. در ادامه با مهم‌ترین و اساسی ترین اجزای یک تابلو برق فشار قوی برای عملایت کنترل و توضیع برق آشنا می‌شویم.

تجهیزات اندازه گیری

ازتجهیزات مختلفی مانند سی تی (CT) برای اندازه گیری میزان جریان برق ترانس استفاده می‌کنند. این تجهیزات بر اساس نوع اندازه گیری درهر تابلو برق متفاوت است.

 

فیوز

جلوگیری از ایجاد جریان برق آسیب زننده در تابلوهای برق صنعتی فشار قوی برعهده ی فیوزها است. درواقع فیوز به عنوان یکی از مهمترین اجزای تابلو برق فشارقوی وظیفه‌ی سلامت اجزای تابلو برق از آسیب های احتمالی را برعهده دارد.

کنتاکتور تابلو برق فشار قوی

کنتاکتور یک نوع کلید الکترومغناطیسی است که در ساختار تابلو فشار برق قوی قرار دارد و به عنوان عامل اصلی نگه دارنده عملکرد تابلو فشار برق قوی عمل می‌کنند.

بریکر

بریکر یا مدارشکن به عنوان عامل هشدار در تابلو برق های فشار قوی به منظور قطع جریان برق پرفشار و ناگهانی استفاده می‌شود.در واقع جریانات غیر قابل کنترل برق با ولتاژ قوی توسط بریکر کنترل می‌شد.

 

کلید قطع بار

کنترل جریانات غیرعادی مدار و تبدیل آن به حالت نرمال، با کوتاه و بلند کردن جریانات برای تولید ولتاژ عادی وظیفه­ی کلید قطع بار است.

کلید عایق

کلید عایق وظیفه­ی پشتیبانی و کنترل جریانات اتصالی در تابلو برق های فشار قوی صنعتی برعهده دارد.این کلید ها معمولا از جنس مس وآلومینیوم خالص است.

باس بارها

از باس بارها برای اتصال انواع سیم و کابل در ساختار تابلو برق های فشار قوی به عنوان یکی از تجهیزات کمکی موثر استفاده می­کنند.عمر باس بار ها طولانیست و ساختار بادوامی دارد.

کابل

پل های ارتباطی برای به جریان انداختن ولتاژ های برقی در تابلو های فشار قوی همان کابل ها هستند.به علت بالا بودن سطح ولتاژ و قوی بودن برق در صورت به کارگیری کابل­های  ضعیف وخطر سوختگی و آتش سوزی داخل تابلو فشار برق قوی باید به جنس کابل برق اهمیت داده شود.

کلید ها

کلیدها در اجزای مختلف تشکیل دهنده تابلو فشار برق قوی ساده‌ترین ساختاررا دارند. وظیفه اصلی کلیدها قطع موقت جریان برق از یک قسمت تابلو فشار برق قوی است. این کلیدها تنها برای قطع کردن جریان ولتاژ برق از قسمتی از تابلو فشار برق قوی کاربرد دارند.

ترانس

اندازه گیری میزان جریان برق و از قسمت های مختلف مدار الکتریکی و تخلیه بارهای الکتریسیته قوی به بیرون تابلو فشار برق قوی وظیفه ی اصلی ترانس است.

مدار شکن

تشخیص خطاهای مختلف در داخل ولتاژ برق و جلوگیری از ایجاد فاجعه‌هایی همچون انفجار و آتش سوزی  برعهده ی مدار شکن قوی است. کیفیت مدار شکن ها، نقش حیاتی در کارایی یک تابلو فشار برق دارد.

کاربردهای مختلف تابلو فشار برق قوی چیست

کنترل جریان برق

تابلو برق فشار قوی، جریان برق را کنترل و به بخش‌های مختلف توزیع می‌کند، این سیستم کمک می‌کند که جریان برق، به صورت کنترل شده در بخش‌های مختلف ساختمان توزیع شود و از ایجاد مشکلات برقی در سیستم جلوگیری شود.

ایزوله سازی برق

تابلو فشار قوی برق، همچون یک ساختار ایزوله ساز عمل می‌کند و مدارهای برقی نامناسبی که ممکن است آسیب زا باشند را ایزوله و به حالت نرمال تبدیل می‌کند، این ویژگی در تابلو فشار برق قوی به ایجاد سلامت و امنیت سیستم برقی ساختمان کمک می‌کند.

 

تابلو سلول ریتال

 

 

 

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*