سبد خرید خالی است.
لوگوی فروشگاه تکنیک مدرن

تابلو برق صنعتی چنج آور

تابلو برق صنعتی چنج آور

تابلو برق صنعتی یکی از اساسی ترین تجهیزات در انواع صنایع بشمار میرود که ضرورت استفاده از آن به علت کنترل ورودی و خروجی جریان داخلی سیستم برق تاسیسات به منظور جلو گیری از خسارات جانبی و خطرات جانی است.تنوع تابلو برق صنعتی از لحاظ نوع و کاربرد بسیار زیاد است چرا که هر سیستم برق دارای نیاز خاصی از تجهیزات از لحاظ کیفی و کمی است. در این مقاله به معرفی تابلو برق صنعتی چنج آور میپردازیم.

تابلو برق صنعتی چنج آور

کاربرد تابلو برق صنعتی چنج آور

به طور خلاصه میتوان گفت که این تابلو برق صنعتی نوعی تابلو برق است که وظیفه ی جابجایی خودکار بین دو وردی جریان برق را دارد. عملکرد این تابلو برق در مواقعی است که دو منبع ورودی و یک منبع خروجی داریم که در صورت متصل نشدن هر کدام از ورودی ها ورودی دیگر وارد جریان میشود که برای مثال میتوان ژنراتور های صنعتی را نام برد که در مواقع قطع برق شهری تابلو برق صنعتی چنج آور به منظور عدم مختل شدن سیستم برق در یک کارخانه جریان برق ژنراتور را جایگزین برق شهری میکند.

در صنایع برق اصطلاحی وجود دارد بنام سنگرون که به معنی جایگزین کردن برق پشتیبان با ورودی برق اصلی یا برق شهر که منجر به عدم قطعی در شبکه جریان برق میگردد.

انواع تابلو برق صنعتی چنج آور

این نوع تابلو برق ها به دو دسته ATS و AMF تقسیم میشوند که عمل کرد مشابه دارند با این تفاوت که تابلو های ATS فقط برای جایگزینی دو ورودی برق استفاده میشود اما تابلو های AMF با همان کارای همراه با سیستم کنترل برق پشتیبان دیزل ژنراتور است.

عملکرد این دو تابلو برق چنج آور به این صورت است که زمانی که در ورودی شبکه برق اختلالی به وجود آمد و یا ورودی خواموش شد این تالبو ها به صورت اتوماتیک برق جایگزین را که میتواند ژناراتور باشد را روشن میکند، به این صورت که تنظیماتی به منظور استارت ژنراتور در تابلو وجود دارد و با قطع برق به تعداد دفعات تنظیم شده دستور استارت میدهد و اگر در این دفعات روشن نشد دستور استارد کنسل میشود و زنگ خظر به صدا در می آید.

تنظیمات نظارتی ژنراتور

تابلو برق های صنعتی چنج آور باید بر اساس فاکتور های استاندارد محافظتی تنظیماتی برای نظارت بر عمکرد ژنراتور ها داشته باشند تا سیستم برق جایگزین را در برابر خطرات احتمالی حفظ کند. در زیر موارد مهم این فاکتور ها را شرح میدهیم.

1-حفاظت دیزل ژنراتور در برابر افزایش درجه حرارت روغن.

2-حفاظت ژنراتور در مقابل تغییرات غیرمجاز فرکانس.

3-کنترل و نظارت بر سطح سوخت موجود در داخل تانک روزانه.

4-نظارت و حفاظت دیزل ژنراتور در برابر کاهش فشار روغن، افزایش درجه حرارت آب، دور غیرمجاز، سنسور سطح آب رادیاتور، سنسور سطح گازوئیل و سایر سنسورها.

4-نظارت بر اشکال در سیستم استارت دیزل ژنراتور.

5-نظارت بر سطح ولتاژ و چگونگی شارژ باطری.

6-نظارت بر ولتاژ سه فاز برق شبکه و ژنراتور و حفاظت در مقابل over voltage and under voltage.

7-حفاظت ژنراتور در مقابل خطاهای افزایش بار، اتصال کوتاه، ارت فالت و جابجایی توالی فاز به کمک رله‌های حفاظتی خارجی و داخلی.

عملکرد تابلو برق صنعتی چنج آور

تا اینجا با کاربرد و عمکرد تابلو برق چنج اور آشنا شدیم حال می خواهیم به حالات و شرایط اجرای عملیات در مواقع مختلف بپردازیم.

حالت اول: زمانی که برق شهری متصل باشد ژنراتور قطع میباشد و پس از زمان تنظیم شده توسط کاربر کلید مربوط به برق شهر وصل می‌شود.

حالت دوم: این حالت وقتی برق شهری قطع میشود پس از زمان تنظیم شده کارشناس برق کلید مربوط به استارت ژنراتور را در تابلو فعال میکند و برق پشتیبان وارد مدار می‌شود.

حالت سوم: در زمانی که برق شهری وصل شود، بلافاصله برق پشتیبان یا ژنراتور قطع می‌شود و پس از مدت تنظیم شده برق شهر وارد مدار می‌شود.

نکته: زمانی که برق شهر قطع می‌شود، سیستمی باید باشد که دیزل ژنراتور را روشن کرده و بعد از تثبیت ولتاژ و فرکانس کلید ژنراتور را وارد مدار کند که برای این کار می‌توان از یکی از کلیدهای کنتاکتور، کلید اتوماتیک، کلید دوطرفه یا چنج آور موتوردار استفاده کرد.

مقالات مرتبط:

کاربرد تابلو برق صنعتی ضریب قدرت

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*