سبد خرید خالی است.
لوگوی فروشگاه تکنیک مدرن

کاربرد تابلو برق صنعتی ضریب قدرت

تابلو برق صنعتی ضریب قدرت

یکی از یرکاربرد ترین از انوان تابلو برق ها، تابلو برق صنعتی ضریب قدرت است که به منظور کنترل توان راکتیو استفاده می شود. عمکرد این تابلو برق ها وابسطه به خازن ها است که وظیفه ی کنترل توان راکتیو و  جلوگیری از بوجود امدن اثر سلفی می شود.

توان راکتیو چیست

توان راکتیو یا توان غیر حقیقی در واقع بر اثر  پدیده ی سلفی بارهای الکتروموتور های صنعتی، کوره های القایی و ترانس ها ی مصرفی در جریان برق صورت می گیرد. راکتیو باعث تبدیل جریان های موجود در سیستم و بیشتر شدن تلفات  در هادی ها مثل کابل ها و سیم ها می گردد.

بانک خازنی موجو در تابلو برق های صنعتی ضریب قدرت جهت کنترل توان راکتیو و مقابله با اثر سلفی به منظور اصلاح ظریب قدرت به کار می رود. استفاده از این تابلو برق ها باعث کم کردن هزینه های مصرفی تجهیزان و جریان برق و کاهش افت ولتاژ در کارخانه های صنعتی  و ساختمان ها بزرگ می شود.

ضریب توان به چه منظور است

با استفاده از تابلو برق های صنعتی اصلاح ضریب توان می توانیم فرایند کاهش ضریب توان را از مقدار پایین تر از یک به مقدار نزدیک به یک برسانیم که شرط اولیه آن، طراحی این تابلو ها با توجه به توان مصرفی و نامی، محیط نصب تابلو  و محیط شبکه است که موجب هماهنگی بین تجهیزات داخل شبکه سیستم جریان می شود.

کاربرد تابلو ضریب قدرت

تابلو برق صنعتی ضریب قدرت به منظور جبران توان راکتیو و در نتیجه افزایش ضریب ضدرت در سیستم توضیع جریان فشار ضعیف استفاده می شود. این تابلا ها با یک رگولاتور تجهیز شده که وظیفه ی اندازه گیری موج ولتاژ و اختلاف زمانی بین آن ها و سوییچ کردن خازن ها ی موجود در تابلو به منظور کنترل ضریب قدرت بر عهده دارد.

از جمله کار برد هایی که برای تابلو برق ضریب قدرت می تاوان نام برد به شرح زیر است.

1-کاهش توان راکتیو.

2-اصلاح ضریب توان شبکه.

3-کاهش تلفات سیستم و افزایش راندمان.

4-کاهش هزینه‌های مصرف برق.

تجهیزات کاربردی تابلو برق صنعتی ضریب قدرت

رگولاتور خازنی اصلی ترین قطعه بکار رفته در این تابلو برق ها است که به صورت اتوماتیک مقدار خازن‌های بانک خازن را اندازه گیری و نسبت به نیاز ضریب توان و مقدار ضریب توان در خواستی شبکه به صورت خودکار خازن ها را وارد مدار می کند.در تابلو های اصلاح ضریب می توانیم از رگولاتور هوشمند به راحتی اطلاعاتی نظیر تعداد دفعات قطع و وصل خازن ها، ثبت تاریخ هشدارها و سنجش دمای محیط داخل تابلو برق را بدست آورد. رگولاتور های هوشمند برای مدیریت بانک های خازنی در دو مدل ۶ و ۱۲ پله در بازار موجود است.

از جمله تجهیزات به کار رفته در تابلو برق صنعتی ضریب قدرت به شرح زیر است.

1-خازن روغنی.

2-خازن خشک.

3-کنتاکتور خازنی.

4-فیوز‌های HRC.

5-رگولاتور.

6-رله.

انواع خازن های بکار رفته در تابلو برق صنعتی ضریب قدرت

خازن های صنعتی بکار رفته در این تابلو ها به دو دسته فشار ضعیف و فشار متوسط تقسیم می شوند  که به طور خلاصه به آن ها را شرح می دهیم.

خازن های فشار  ضعیف

این خازن ها با ولتاژ کمتر از 1000 ولت از نوع خازن خشک و به صورت الگریتم اتصال مثلت برای جریان تک فاز و سه فاز استفاده می شوند.

 خازن های فشار  متوسط

خازن های فشار متوسطی که در تابلو برق های صنعتی ضریب قدرت به کار می روند باید از ولتاژ بیش از 1000 ولت پستیبانی و از نوع خازن های روغنی با روش اتصال مثلث برای جریان تک فاز و سه فاز باشند. پشتیبانی از این ولتاژ در تهیه و ساخت تابلو برق صنعتی ضریب قدرت بسیار نکته مهمی است.

مقالات مرتبط:

تعمیر و نگهداری تابلو برق صنعتی

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*